A magyar turizmus megújíása közös feladatunk annak érdekében, hogy a turisztikai szolgáltatások a mai igényeknek megfelelő, egységes minőséget képviseljenek és erről a vendégek megbízható, ellenőrzött információt kaphassanak. A szálláshely-minősítés folyamatát az alul látható linken egy ingyenes regisztrációt követően lehet kezdeményezni.
Célok
- Megbízható információ a szálláshelyek minőségéről.
- Az aktuális szálláshely-szolgáltatás nyújtásáról szóló rendelkezések alapján az eddigi, csak a szállodákra és a panziókra vonatkozó és önkéntes igénylésen alapuló védjegyrendszert egy kötelező, a kereskedelmi, magánszálláshelyekre és egyéb szálláshelyekre is vonatkozó, országos szinten egységes nemzeti szálláshely-minősítő rendszer váltja fel.
- A kötelező minősítés bevezetése fokozatosan kezdődött meg 2022. január 1-jétől.
- Ennek segítségével, belföldi és külföldi vendégek egyaránt egyértelmű információt kapjanak a Magyarországon 7 szálláshelytípusban működő, közel 42 ezer szállásadó által kínált szolgáltatások minőségéről.
- A szállodák, panziók által korábban már megszerzett védjegyek érvényessége nem változik.
- A jövőben az újonnan induló kereskedelmi- és a magánszálláshelyek, egyéb szálláshelyek működésének előfeltétele lesz a nemzeti szálláshely-minősítési rendszerben (MTMT) meghatározott minőségi fokozatnak való megfelelés!
- Így az adott szálláshely minőségi fokozatának ellenőrzött és igazolt megléte, az 1-5 csillagos rendszerben biztosított lesz.
- Az új rendszer eredményeként a jövőben kizárólag a minősítéssel rendelkező kereskedelmi szálláshelyek, magánszálláshelyek és egyéb szálláshelyek működhetnek majd.
Feladatok:
- A jövőben szálláshely-üzemeltetési tevékenység csak olyan szálláshelyen folytatható, amely megfelel a szálláshely-minősítő szervezet elektronikus felületén közzétett, az adott szálláshelytípusra vonatkozó követelményeknek.
- A szálláshely-minősítés mindannyiunk közös feladata és a megvalósítás érdekében a Kormány a Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület Nonprofit Kft-t (MTMT) jelölte ki. A Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület Nonprofit Kft. nyilvános és transzparens eljárásrend és – szálláshely típusonként az illetékes szakmai szervezetekkel egyeztetett – követelményrendszer mentén, független szakértők közreműködésével végzi a minősítési eljárásokat.
- A szálláshely-szolgáltatóknak tevékenységüketbe kell jelenteniük a a helyi jegyzőnek, de engedélyezési eljárás változatlanul nincs. A szálláshely-minősítés folyamata elkülönül majd a jegyző eljárásától és megelőzi azt. A szálláshely-szolgáltatási tevékenység bejelentésének kötelező melléklete lesz a szálláshely-minősítéséről szóló igazoló dokumentum. A szálláshely-szolgáltató ezzel a nyilatkozattal együtt teheti meg bejelentését a jegyzőhöz. A jegyző a szálláshely-szolgáltatót a minősítő szervezet által megállapított minőségi fokozatnak megfelelően nyilvántartásba veszi.
- Ezt követően a szálláshely-szolgáltató a szálláshely üzemeltetési tevékenység bejelentését megelőzően, valamint az első minősítést követően három évenként köteles a szálláshely-minősítő szervezet újabb vizsgálatát és értékelését kérni a szálláshelytípusra vonatkozó követelményekhez igazodó minőségi fokozatba sorolás érdekében.
- A szálláshely-minősítési eljárás nem minősül közigazgatási hatósági ügynek, így arra az Ákr. szabályait nem kell alkalmazni. A szálláshely-minősítési eljárás szabályai és szempontrendszere a szálláshely-minősítő szervezet elektronikus felületén kerülnek közzétételre mindenki számára elérhetően.
- Fontos, hogy a szálláshely-szolgáltatásnak folyamatosan meg kell felelnie a minősítéskor megállapított követelményeknek.
- A nemzeti szálláshely-minősítő rendszer szállodákra vonatkozó szakmai kritériumai megegyeznek az Ausztria, Csehország, Hollandia, Magyarország, Németország, Svájc és Svédország szállodaszövetségeinek részvételével 2009. decemberében alapított Hotelstars Union által kidolgozott harmonizált követelményrendszer elvárásaival. A Hotelstars Union 18 tagországában – amely mintegy 180 milliós piacot képvisel – több, mint 28 ezer szálloda minősítése azonos elvek szerint történik 2010-től kezdődően. A közös szállodai minősítési rendszer összesen 247 feltétel teljesítésén alapul. Ezek 5 évente felülvizsgálatra kerülnek és többek között a vendégek körében végzett felmérések alapján dolgozták ki, így megfelelnek a mai kor igényeinek, a vendégek elvárásainak.
- A panziókra vonatkozó követelményrendszer a szállodák minősítési rendszere alapján, az értelemszerűen a szükséges eltérésekkel, módosításokkal került kidolgozásra.
- A többi szálláshely típusban (kemping, üdülőháztelep, közösségi szálláshely, magánszálláshely, egyéb szálláshely) a minősítés szakmai követelményeinek meghatározása és felülvizsgálata, a működő szakmai szervezetekkel és az aktuális piaci szereplőkkel egyeztetve történt.
- A szálláshely szolgáltató a szálláshely-minősítésben bekövetkezett változást követően, valamint a szálláshely-minősítés megújítása során kiállított dokumentumot haladéktalanul köteles megküldeni a jegyzőnek.
- Ebben a megújult rendszerben szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytatókról vezetett jegyzői nyilvántartás a szálláshely-szolgáltatási tevékenység típusának megjelölésén kívül minőségi fokozatba sorolását is tartalmazni fogja!
- A jegyző, ha a hatósági ellenőrzés eredményes lefolytatásához ez az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény alapján indokolt, szakértőként a szakterületek ágazati követelményeiért felelős szervek kijelöléséről, valamint a meghatározott szakkérdésekben kizárólagosan eljáró és egyes szakterületeken szakvéleményt adó szervekről szóló 282/2007. (X. 26.) Korm. rendelet 4. §-a alapján a szálláshely-minősítéssel kapcsolatban felmerült szakkérdésekben elsősorban az Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület Nonprofit Kft-t rendeli ki.
FONTOS! Az elkészült Igazolás egy példányát kézhezvétel után mielőbb el kell juttatni a helyi Önkormányzat illetékes osztályához.
Forrás: https://szallashelyminosites.hu
Magánszálláshely a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény alapján az a nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából, magánszemély vagy egyéni vállalkozó által hasznosított lakás vagy üdülő, illetve azok egy lehatárolt részének és hozzátartozó területének hasznosítása, ahol a szobák száma legfeljebb nyolc, és az ágyak száma legfeljebb tizenhat.
Egyéb szálláshely a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény alapján nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített épületben, de szálláshely-szolgáltatási céllal és nem magánszemély vagy nem egyéni vállalkozó által hasznosított, önálló rendeltetési egységet képező épületrész, ahol az egy szobában található ágyak külön-külön is hasznosításra kerülhetnek, illetve a szobák száma legfeljebb huszonöt, és az ágyak száma legfeljebb száz.
Panzió típusú szálláshely a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet alapján az a kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített szálláshelytípus, amelyben a szálláshely szolgáltatása mellett a reggeli szolgáltatás kötelező, és ahol a hasznosított szobák száma legalább hat, de legfeljebb huszonöt, az ágyak száma legalább tizenegy.
Üdülőháztelep típusú szálláshely a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet alapján az a kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából, közművesített területen létesített szálláshelytípus, amelyben a vendégek részére a szállást különálló épületben vagy önálló bejárattal rendelkező épületrészben (üdülőegységben) nyújtják, amennyiben az e célra hasznosított szálláshelyek száma eléri a hármat, függetlenül a szobák vagy ágyak számától.
Közösségi szálláshely típusú szálláshely a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet alapján az a kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített szálláshelytípus, amelyben az egy szobában található ágyak külön-külön is hasznosításra kerülnek, s ahol az e célra hasznosított szobák száma legalább három, az ágyak száma legalább tizenkettő.
Kemping típusú szálláshely a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet alapján az a kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített, külön zárt területen működő szálláshelytípus, amelyben szállás céljából a vendégek és járműveik számára elkülönült területet (a továbbiakban: területegység), illetve üdülőházat (a továbbiakban együtt: lakóegység) és egyéb kiszolgálólétesítményeket és szolgáltatásokat [így különösen: tisztálkodási, mosási, főzési, egészségügyi célokat szolgáló vizesblokk, energiaellátás, digitális információ (WIFI), portaszolgálat] biztosítanak, és amely legalább kilenc lakóegységgel rendelkezik.
Szálloda típusú szálláshely a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet alapján az a kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített szálláshelytípus, amelyben a szálláshely és reggeli szolgáltatása mellett egyéb szolgáltatásokat is nyújtanak a szálláshely-szolgáltatás keretében, és ahol a hasznosított szobák száma legalább tizenegy.
Még nincs fiókja? Regisztráció
Van már felhasználói fiókod? Bejelentkezés
Kérünk írd be a felhasználó neved vagy e-mail címed. Hamarosan küldünk egy linket a megadott címre, ahol visszaállíthatod jelszavad.